Żylaki - co musisz o nich wiedzieć?
O żylakach chyba każdy w dzisiejszych czasach przynajmniej słyszał, lecz czym one tak naprawdę są, jak powstają i jak sobie z nimi radzić to wcale nie tak oczywisty temat. W niniejszym artykule przybliżamy i wyjaśniamy kwestie kluczowe dla tego problemu oraz leczenia żylaków. Żylaki to po prostu rozszerzone żyły, które z reguły są usytuowane w kończynach dolnych. Ich podstawową cechą o charakterze estetycznym jest widoczność przez skórę. Ponadto problem ten niesie ze sobą dolegliwości natury zdrowotnej, jak na przykład ból, pieczenie bądź nabrzmiałość nóg.
Jak powstają żylaki?
Nie da się podać jednoznacznej przyczyny powstawania żylaków, ponieważ może mieć wpływ na ich pojawienie się kilka czynników. Najczęstszym powodem to predyspozycje genetyczne, choć współczesny, niezbyt zdrowy styl życia związany z długim zarówno staniem, jak i siedzeniem również niewątpliwie przyczynia się do powstawania żylaków. Oprócz wymienionych można wyróżnić inne przyczyny związane bezpośrednio lub pośrednio ze stylem prowadzonego życia: spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów w dużych ilościach, brak ćwiczeń i wysiłku fizycznego, zły sposób odżywania się, nadwaga oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej w formie doustnej. Dodatkowo osoby, które miały już kiedyś zakrzepicę naczyń żylnych, są szczególnie narażone na powstanie w przyszłości żylaków. W dużej mierze można więc zadbać o właściwy styl życia, aby zmniejszyć szansę na problemy z żylakami u siebie w przyszłości, poprzez dbanie o dobre odżywianie się, regularne ćwiczenia i noszenie odpowiednich butów, które nie uciskają palców.
Jakie są objawy żylaków?
Podstawowym i najbardziej charakterystycznym objawem jest wygląd zewnętrzy danych kończyn, któremu często towarzyszą inne symptomy związane z samopoczuciem fizycznym. Są to między innymi: ból, pieczenie, ciężkość i nabrzmiałość nóg, rzadziej swędzenie oraz uczucie mrowienia. Jeśli pojawiają się któreś z wymienionych objawów i mają charakter szczególnie dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem w klinice Doppler Instytut - Warszawski Instytut Naczyniowy, który zgłębi problem i skieruje pacjenta na odpowiednie badania, oraz zająć się leczeniem żylaków. Jest to o tyle ważne, że nieleczone mogą przerodzić się w inne, dużo poważniejsze problemy zdrowotne, jak choćby przebarwienia, bardzo silny ból, a niekiedy i owrzodzenia.
Jak radzić sobie z żylakami?
Istnieje możliwość zapobiegania powstawania żylaków, choć oczywiście nie daje to gwarancji braku tych problemów zdrowotnych, ponieważ mają na nie wpływ w dużej mierze uwarunkowania genetyczne. Jednak można zmniejszyć prawdopodobieństwo dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i noszeniu wygodnych butów. Natomiast jeśli mamy już typowe dla żylaków objawy, a diagnoza medyczna potwierdziła nasze obawy, należy podjąć odpowiednie leczenie żylaków pod opieką lekarską.
Współczesna medycyna używa różnorodnych metod w leczeniu żylaków. Do głównych należą: noszenie podkolanówek lub pończoch uciskowych, skleroterapia oraz usuwanie żylaków chirurgicznie. Kiedy żylaki są niewielkich rozmiarów, wystarcza zwykle uciskanie przy pomocy podkolanówek bądź pończoch albo zabieg skleroterapii, inaczej nazywany leczeniem obliteracyjnym. Jest to prosty i zazwyczaj bezbolesny zabieg, który polega na wstrzykiwaniu specjalnego preparatu do żył. Jeśli natomiast żylaki są duże i bardzo dokuczliwe, najbardziej skuteczną opcją jest leczenie żylaków poprzez odpowiedni zabieg operacyjny lub przy użyciu lasera.
Komentarze